suvaiku.lt veiklos su vaiku ankstyvasis kalbos ugdymas ir žaidimai
B

Belaukiant pirmųjų žodžių: žodyną plečiantys žaidimai

Pirmieji mažylio žodžiai yra nuostabi ir džiuginanti patirtis, labai laukiama daugelio tėvų. Nenuostabu, visgi kalba – vienas pagrindinių žmonių komunikacijos įrankių, leidžiančių megzti glaudesnį tarpusavio ryšį, aiškiau suprasti poreikius, mintis bei jausmus. Būtent dėl kalbinės saviraiškos ribotumo ir kyla dauguma augančio mažylio frustracijų – mintys ir norai pranoksta galimybes, tai patiriantis vaikas gali išties pasijusti beviltiškai!

Tikriausiai nereikės ilgai įtikinėti, kalbos ugdymas – nenuginčijamai svarbi vaiko raidos dalis, kurios lavinimą verta pradėti dar nuo lopšio. Vienos pirmiausių rekomenduojamų veiklų su kūdikiu yra būtent kalbinių mainų žaidimai, kurių metu užkalbiname dėmesį į mus sutelkusį kūdikį ir laukiame jo atsako į kurį toliau atsakome mes ir taip „bendraujame“ įtvirtindami „aš tau, tu man“ verbalinių mainų principą.

O kaip lavinti kalbą toliau? Dalinamės:

5paprasti žodyną plečiantys
žaidimai, tinkantys kūdikiams
nuo 6mėn.:

1. „Ku-kū“

Ne veltui šis žaidimas keliauja iš kartos į kartą – kūdikiams ir mažiems vaikams jis itin patinka, atliepdamas tiek potraukį tyrinėti objekto pastovumo konceptą, tiek poreikį socialiniam žaismingumui. 

Naudokite skarą ar kitą lengvai perregimą audinio gabalėlį ir švelniai perbraukite per kūdikio veidą, pasirodykite, o tada akimirkai už jos pasislėpkite. Kol dar jūsų veidas uždengtas atkreipkite mažylio dėmesį: „Žiūrėk – kuuuu…“, o tada pasirodžius iš po skaros pabaikite džiaugsmingu „kūūūū“! Tai neabejotinai bus itin linksmas ir šypseną keliantis žaidimas, o kad jis būtų dar turtingesnis ir labiau lavintų kalbą, įtraukite papildomų frazių.

– Kur tu/aš? Čia!


– Nematau…matau!


– Kur mama?


– Kur 👶?


– Nerandu…radau!


– Pasislėpei…pasirodei!

Žaiskite neskubėdami ir netrukus pastebėsite ne tik, kaip mažylis tiesia rankas norėdamas pats jus „atrasti“, bet ir bando imituoti, slėpdamasis po skara pats.

2. Garsinis krepšelis

Surinkite kelis garsus skleidžiančius objektus į vieną krepšelį ir žaiskite imituodami jų skleidžiamus garsus. Rekomenduojame rinktis objektus, kurių skambesys būtų artimas jūsų mažylio jau tariamiems garsams (pvz.: „b, b, b“ – būgno trenkimas, „p, p, p“ – dūdelės pūtimas, „mmm, mmm“ – melodija iš muzikinės knygutės).

Vis kartojant šį žaidimą, mažyliui pamažu ims aiškėti, ko iš jo tikimasi ir galiausiai pats prisijungs kartoti. Jei turite saugų ir patogų veidrodį, atsisėskite taip, kad vaikas galėtų stebėti, kaip pas skleidžia garsus – tai ne tik juos žavi, bet ir padeda ilgiau išlaikyti dėmesį žaidžiant. Vaikų garsiniai eksperimentai – puiki praktika tikslesniems garsams išgauti ir kalbiniams įgūdžiams formuoti.

3. Burbulai!

Jei dar nebandėte – nėra ko laukti! Kūdikiams itin patinka stebėti muilo burbulus. Išpūskite keletą burbulų ir parodykite, kad į juos galima pūsti, rodyti pirštu, susprogdinti. Jei žaidimo dalyvis dar visai mažas, įgarsinkite: „pop pop pop“ ir palaukite, kol jus pabandys atkartoti, o tada pasiteiraukite „nori dar? Drauge su klausimu, galima naudoti ir rankos gestą „dar“, pamodeliuoti mažyliui kaip jam jį parodyti pačiam.

Vyresniam vaikui praplėskite pokalbį: „burbulas aukštyn“ arba „burbulas žemyn“.

Tai išties paprasta, tačiau gali turėti itin reikšmingą poveikį jūsų vaiko kalbos raidai.

Įtraukite papildomų frazių:

Kyla/ aukštyn


Leidžiasi/ žemyn


Didelis/ mažas


– Susprogo


– Nori dar?

4. Žaidimai su dėžutėmis

Tikriausia būsite girdėję kitus tėvus besijuokiančius, kad pakuotė – geriau už dovaną? Dauguma mažų vaikų dievina žaidimus su dėžutėmis: jiems patinka slėpti objektus, atidengti ir uždengti, o jei dėžė pakankamai didelė – pasislėpti joje ir pačiam.

Susiraskite ryškesnių vaiko mėgstamų namuose turimų objektų ar žaislų ir slėpkite juos dėžutėse ar indeliuose išraiškingai modami: „ate!”, vyresniam žaidėjui pridėkite papildomą žodį, įvardindami slepiamą objektą „ate, meškiuk!”. Leiskite vaikui pačiam atrasti paslėptą objektą, įgarsinkite „labas, meškiuk!”. Žaidimus su dėžutėmis vaikas bus linkęs kartoti, tad bus daug progų modeliuoti kasdienių objektų ir veiksmų žodžius.

5. Bokštai ir bokšteliai

Ar pastebėjote, kad mažylis su malonumu šveičia objektus nuo stalo, verčia stalčius, bei griauna namų tvarką? Nukreipkite šią energiją į žaidimus su bokštais: statykite, leiskite sugriauti, kartokite vis įgarsindami.

įtraukite papildomų frazių:

Dar

– Aukštyn


– Oi

– Nugriuvo

– 1, 2, 3…

– Pasiruošk, dėmesio…girauk!

– Bum!
KategorijosUgdymas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *