Žaidimai lauke Montessori Veiklos žaidimai su vaiku lauke
M

Mokytis be pastangų: lavinančios idėjos žaidimams lauke

“Pagaliau jokių kombinezonų” – turbūt atsiduso ne viena mama atėjus pavasariniams orams. Po lietuviškos žiemos, šaltuko ir pilkumos, gamta labai kviečia leisti vis daugiau laiko gryname ore. Mes tuo tarpu, skubame pasidalinti idėjomis, ką smagaus kartu su vaiku galima nuveikti išėjus pasivaikščioti į miestą, parką ar mišką. 

Galbūt kažkas bus nauja ir įkvėps kartu su vaiku naujai pastebėt mus supantį pasaulį, kurį dabar esame įpratę greitu žingsniu pralėkti? 

Montessoriškai lauke

Šias idėjas jungia Montessori filosofijos principas, jog lauko veikla gali būti ne tik smagi, bet ir lavinanti – svarbu suteikti vaikui ne tik laisvę tyrinėti, bet kartais švelniai pasiūlyti įdomių užduočių. “Kviečiu pirmiausia pastebėti savo vaiką: jis, ko gero, net neraginamas, ims spręsti savo raidos užduočių: mažesnius daiktelius sutalpinti į didesnius, išrūšiuoti lapelius ir kankorežius atskirai, pilstyti iš vieno indelio į kitą, pabandyti rankoje sugriebti kreidelę bei galiausiai kažką nupiešti,” – dalinasi Miglė Rimeikė. 

“Tuomet pastebėję, žinosite, ko vaikas siekia ir galėsite atliepiančiai pasiūlyti vieną ar kitą veiklą, kuri tikrai sudomins.”

Idėjos, kaip prasmingai praleisti laiką su vaiku lauke:

1. Pro padidinamąjį stiklą

Pasiimkite padidinimo stiklą į lauką ir leiskite vaikui pasinerti į gamtos pasaulį – stebėkite vabaliukus, lapų raštus, žievės nelygumus. Galite kartu kalbėti apie formas, spalvas, skaičiuoti, ką randate ir taip lavinti kalbą, plėsti žodyną.

2. Raidžių, skaičių delionė gamtoje

Rinkite šakeles, akmenėlius ar lapus ir dėliokite iš jų raides, žodžius, formas ar skaičius ant žemės. Mažesniems vaikams užteks parodyti, kaip atrodo jų vardo raidė – tai smagus būdas pažinčiai su abėcėle gamtoje.

3. Spalvų medžioklė

Turėkite kelių spalvų korteles ar popierėlius – ir ieškokite gamtoje daiktų, atitinkančių šias spalvas. Tai lavina žodyną, pastabumą ir skatina mokymąsi per žaidimą. Su visai mažiukais galite rinktis ryškias pirmines spalvas: raudona, geltona, mėlyna, žalia. Su kiek vyresneis leistis į subtilesnius atspalvius: šviesi rožinė, raudona, alyvinė, tamsi violetinė ir pan.

4. Priešingybių suvokimas

Su mažaisiais tyrinėtojais radę mažą ir didelį kankorėžį, šakelę ar medį, kalbėkite apie matomus skirtumus. Tai padės įsisavinti ne tik žodį, bet jį aiškiai susieti su konceptu. Taip pat galite pažindinti su “ilgas-trumpas”, “minkštas-kietas”, “šiurkštus-švelnus”, “aukštas-žemas” ir pan. priešingybėmis.

5. Gėrybių krepšelis

Pasivaikščiojimo metu vaikas gali rinkti lapus, akmenukus, spaudus ar piešti, ką matė. Po pasivaikščiojimo susėskite kartu ir aptarkite, ką vaikas pamatė, surinko, kokios tai spalvos, tekstūros, formos. 

6. Sensorinis žygis

Eikite basomis per skirtingus paviršius – žolę, smėlį, akmenėlius. Užsimerkite ir bandykite „išgirsti“ gamtą. Tokia veikla skatina sensorinį pažinimą, dėmesingumą ir sąmoningumą.

7. Rūšiavimas gamtoje

Surinkite įvairių gamtos daiktų ir rūšiuokite: pagal spalvą, formą, dydį. Tai smagus būdas mokytis klasifikavimo – svarbaus mąstymo įgūdžio.

8. Mažasis meteorologas

Kalbėkitės apie orą – ar saulė šviečia, ar vėjas pučia? Galima pasigaminti vėjo gaudyklę ar stebėti debesų formas. Tokia veikla ugdo smalsumą ir pažintinius gebėjimus.

Rūšiavimo dėžė žaidimai lauke Montessori

Kad veiklos lauke džiugintų:

  • Leiskite vaikui būti iniciatoriumi – klauskite: „Ką pastebėjai?“, „Kaip manai, kas tai?“
  • Naudokite atvirą  kalbą – ne tik vardinkite, bet ir apibūdinkite („Šitas akmuo lygus, o šitas – šiurkštus“).
  • Įtraukite visus pojūčius – vaikai mokosi ne tik matydami, bet ir liesdami, uosdami, girdėdami.
  • Nepamirškite žaidimo džiaugsmo – svarbiausia, kad veikla būtų smagi ir nesukeltų spaudimo, tikslas – padėti vaikui atrasti pasaulį jo tempu. 
  • Sekite vaiko ritmu, šios idėjos siekia įkvėpti ieškoti įdomių veiklų kartu su vaiku ir tokiu būdu ne tik lavinti, ugdyti, bet ir kurti glaudesnį ryšį. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *