K

Kodėl verta vaikus įtraukti į namų ruošos darbus?

“Viskas, ko noriu, tai, kad jaustumeis laimingas” – tai turbūt bene universaliausias tėvų linkėjimas savo vaikams nepriklausomai nuo kultūrų, šalių ar kitų aplinkybių. Turime gerų žinių! Harvardo mokslininkai, jau virš 85 metų trunkančiame longitudiniame tyrime1, studijuoja laimės jausmą lemiančius faktorius. Pagrindinė šio tyrimo išvada: laimė –  tai mūsų socialiniai ryšiai. Suaugę, turintys tvirtus ir stabilius santykius su antromis pusėmis, vaikais, tėvais ar supančia bendruomene, yra laimingiausi. Bet dabar grįžkime į vaikystę, juk dažnai būtent vaikystė įvardijama kaip svarbiausias gyvenimo pamatas. Tad kaip galime padėti savo vaikams dabar?

Tyrimai teigia, kad vaikai, kurie nuo mažens prisideda prie buities darbų, užauga sėkmingesni ir laimingesni. Virdžinijos universiteto tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 10 000 vaikų2,  atskleidė, kad vaikai, įsitraukę į namų ruošos darbus vaikystėje, ateityje dažniau pasiekia profesinę sėkmę ir jaučiasi labiau patenkinti gyvenimu. Mažyliai, įtraukti į kasdienius darbus, ugdo atsakomybę, savarankiškumą ir empatiją, o tai jiems padeda ne tik vaikystėje, bet ir suaugus. Atrodo logiška, tiesa? Harvardo mokslininkai pritartų: vaikai, prisidėję prie namų ruošos vaikystėje, jaučiasi reikalingesni ir taip kuria tvirtesnius ryšius su šeima.

Tačiau kyla klausimas – kokius darbus gali atlikti mažyliai? 

Norime paskatinti pasitikėti savo vaikų gebėjimais ir galbūt pamatysite, kad net ir vienerių metų vaikas nori ir gali pradėti prisidėti prie namų ruošos.

Laimingi sekmingi vaika
Namu ruosos darbai su vaiku

Vienas iš pavyzdžių – pasikabinti paltą tik parėjus namo. Standartinės rūbų pakabos vaikai nepasiekia beveik iki paauglystės. Tačiau jei pritaikysite ir pakabinsite kabliuką vaiko ūgyje, galbūt nustebsite vaiko gebėjimais.

Žemiau rasite amžiaus grupėms pritaikytas idėjas, tačiau tai – tik gairės, kurios siekia įkvėpti ir pakviesti vaiką tvarkytis kartu, o ne taisyklės, ką mažylis jau turėtų daryti tam tikro amžiaus. Atminkite – kiekvienas vaikas yra unikalus, tad svarbiausia yra stebėti būtent jo galimybes, nespausti ir vis sukurti galimybes vaikams bandyti. 

Mažylio namų ruošos atsakomybės: idėjos šeimai

Amžius Buities darbai
12-18 mėn🧸 Dėti žaislus į dėžę ar krepšį
🧻 Padėti nuvalyti išsiliejusį skystį su šluoste
👕 Dėti nešvarius drabužius į skalbinių krepšį
18-24 mėn.🍽 Padėti padengti stalą indais
🌿 Laistyti augalus
📚 Sudėti knygas atgal į lentyną po skaitymo
2-3 metai🛏 Padėti pakloti savo lovą
🐶 Padėti maitinti augintinius
👞 Tvarkingai sudėti batus ir pakabinti paltą
3-4 metai🧺 Padėti rūšiuoti skalbinius pagal spalvas
🍽 Padėti nukraustyti stalą po valgio
🧹 Valyti grindis su tinkamo dydžio šluotele
4-5 metai🥪 Padėti ruošti paprastus užkandžius, pjaustyti 
🧹Padėti šluostyti dulkes
🛒 Tvarkingai sudėti pirkinius 

Kaip atpažinti, prie kokių buities darbų vaikas pasiruošęs prisidėti?

Kiekvienas vaikas auga ir vystosi savu tempu, tad vienam gali pavykti sušluoti grindis jau dvejų, o kitam labiau patiks dėlioti knygas į lentyną ir grindų tvarkymosi užduotis sėkmingai galės atlikti trejų ar ketverių metų amžiaus. Svarbiausia – leisti vaikui mokytis per žaidimą ir džiugiai įtraukti jį į šeimos veiklas suteikiant pagalbines priemones. Štai keletas priemonių, padėsiančių vaiką įtraukti į kasdienes užduotis: 

Namu-ruosos-darbai-su-vaiku-pirmasis-peilis

Nedideli darbai ne tik ugdo atsakomybę, bet ir suteikia mažyliui džiaugsmo, pasitikėjimo savimi ir savarankiškumo. Dabar jau žinome, kad tai taip pat vienas iš būdų prisidėti prie vaikų laimės ir sėkmės ateityje. 

Taigi, kitą kartą, kai jūsų mažylis norės padėti jums tvarkytis, neskubėkite pasakyti „per mažas“ – verčiau skirdami veiklai daugiau laiko atlikite ją kartu. 

  1. Fowler, J.H. and Christakis, N.A. (2008) Dynamic spread of happiness in a large social network: Longitudinal analysis over 20 years in the Framingham Heart StudyThe BMJ. Available at: https://www.bmj.com/content/337/bmj.a2338 .  ↩︎
  2. Pediatrics, *Department of (no date) Associations between household chores and childhood… : Journal of Developmental & Behavioral PediatricsLWW. Available at: https://journals.lww.com/jrnldbp/Abstract/2019/04000/Associations_Between_Household_Chores_and.3.aspx.  ↩︎
KategorijosNamai Raida Ugdymas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *